Skip to main content

Bilinir, Bulunur ve Belirgin Olmak

15 Mayıs, 2018

Sizin markanız sizin için çok değerlidir, hayatınızın odağındadır; çok emek ve zaman vererek yarattığınız ürünler, çok para harcayarak çektiğiniz reklam filmleri sizin birinci önceliğinizdir ama sizin dışınızdaki insanların hayatlarında bunların hiçbirinin pek önemi yoktur.

Milyonlarca insan arasından bir alışverişçinin sizin sattığınız ürün veya hizmetlere ihtiyaç duyduğu zaman, aklına sizin markanızın gelmesi ve sokağa çıktığı zaman (internete girdiği zaman) sizin markanızla karşı karşıya gelmesi ve birçok seçenek arasından sizin markanızı satın alması ancak bir dizi ihtimalin sizin lehinize çalışmasıyla mümkün olabilir.

Bu ihtimallerden birincisi zihinlerde bulunur olmaktır. Her markanın, insanların söz konusu kategoriyi akıllarına getirdikleri anlarda (KAGA) onların zihninde akla gelen marka olmayı hedeflemesi gerekir. İnsanların kategoriye ihtiyaç duydukları anlara özgü reklam yapan ve bunu uzun yıllar tekrar eden markalar, insanların zihinlerinde marka hafızası yaratır.

İkincisi markanın satış noktalarında bulunur olmasıdır. İnsanlar bir ürüne ihtiyaç duyduklarında onu en kolay, en az zahmetle satın almak isterler. Bir marka ne kadar tanınmış ve ne kadar iyi bir algı yaratmış olursa olsun, eğer alışveriş sırasında insanların karışlarında bulunur olmazsa, alışverişçiler o markayı satın almak için başka satış noktalarına gitme zahmetine katlanmazlar, onun yerine buldukları rakip bir markayı satın alırlar.Marka, ne kadar çok satış noktasında bulunursa, alışverişçilerin markayı görme ve satın alma ihtimali o kadar artar.

Çok iyi bir ürüne, uygun bir fiyata ve güçlü duygusal faydasına rağmen, yeterli dağıtımı sağlayamadığı için tutunamamış pek çok marka vardır. Tersine, çok yaygın dağıtım gücü sayesinde, bütün satış noktalarında bulunma becerisini gösteren ve insanların alışveriş sırasında hatırlarına gelen, ortalama ürünlere sahip markalar, bu yetkinlikleri sayesinde marka olmuşlardır.

Üçüncüsü ise belirgin olmaktır. Hem reklamlarda hem de satış noktalarında dikkat çeken, rekabetten sıyrılan yani ayrışan markalar belirgin markalardır. Nasıl bazı insanlar bir topluluk içinde hiç dikkat çekmezler, varlıkları hiç hissedilmezse büyük paralar harcayıp da varlıklarını hiç belli edemeyen, hiç fark edilmeyen, hiç belirgin olmayan markalar vardır. Siz bunlardan olmayın. Markanız, satış noktalarında dikkat çeksin. Reklamlarınız fark edilir olsun.

Yorumlar

Comments (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir