Skip to main content

Şirketiniz Inbound Pazarlama Yapmaya Uygun mu?

01 Aralık, 2020

Inbound pazarlama, ürünü veya hizmeti müşteriye itmek yerine müşteriyi markaya çekme üzerine kurulu bir yöntemdir.

Dijitalleşme sayesinde hayat bulan Inbound pazarlama bütün dünyada hızla yaygınlaşıyor. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse Inbound Pazarlama yöntemini kullanmayan pazarlamacı kalmadı.

Şimdi size bazı özelliklerden bahsedeceğim. Yaptığınız işin, sattığınız ürünün veya hizmetin bu özellikleri taşıyıp taşımadığını düşünün.

 1. Sattığınız ürün veya hizmet ucuz olmadığı için müşteriler satın alma kararı verirken bilgi edinmeye, kıyaslama yapmaya, ince eleyip sık dokumaya ihtiyaç duyuyorlarsa ve bu karara birden fazla insan karışıyorsa;
 2. Müşterileriniz bu araştırmayı yaparken internetten bilgi topluyorlarsa ve Google sayfalarında üst sıralara çıkmak sizin için önemliyse;
 3. Müşteri kazanmak için hatırı sayılır miktarda para harcıyorsanız veya sahada satış ekipleri çalıştırıyorsanız ya da fuarlara katılıp yeni müşteri bulmak için çaba gösteriyorsanız; 
 4. Yaptığınız iş televizyon gibi kitlesel mecrada reklam yapmaya uygun değilse;
 5. Satış yaptığınız coğrafyanın sınırları genişse hatta bütün dünyaya hitap ediyorsanız; 
 6. Müşterilerle ilişki kurmak ve bu ilişkiyi devam ettirmek yaptığınız işin ayrılmaz bir parçasıysa; 
 7. Sattığınız ürün ve hizmetlerin rakiplerden ayrışan özelliklerini iyi anlattığınız zaman satış kapatabiliyorsanız ama bunu sistemli olarak yapmakta zorlanıyorsanız,

Sizin işiniz Inbound pazarlama yapmaya uygundur ve vakit kaybetmeden bu pazarlama yöntemini uygulamaya başlamanız gerekir. Ama Inbound pazarlamaya başlamadan önce iki konuyu dikkate almanız lazım: 

 1. Birincisi, Inbound pazarlama bugün başlayıp üç ay sonra sonuç alacağınız taktiksel bir yaklaşım değildir. Etkili ve kalıcı olan her uygulama gibi Inbound pazarlama da sıkı çalışma ve kararlılık gerektirir. Inbound pazarlamaya başlayan şirketler ilk aylarda herhangi bir sonuç görmezler ama aradan zaman geçtikten sonra tatmin edici sonuçlar elde ederler. Bu nedenle önce lider olarak sizin Inbound pazarlamaya inanmanız sonra da şirketinizi bu kararlılıkla yönetmeniz gerekir.  
 2. İkincisi, Inbound pazarlama anlayışını şirketin bütün departmanlarının benimsemesi gerekir. Inbound pazarlamayı eski usul pazarlamadan ayıran en önemli unsurlar; müşteriye yardım etmek, onun satın almasını kolaylaştırmak, ona bilgi vermede şeffaf ve cömert olmaktır. Eğer sadece pazarlama departmanı Inbound pazarlama yaklaşımını benimser ama satış ve satış sonrası hizmet departmanları eski usulle çalışmaya devam ederlerse şirket başarılı olamaz. Inbound yaklaşımını başarılı bir şekilde uygulamak için şirketin bir bütün olarak davranması gerekir. Bu bütünlüğün sağlandığı şirketlerde zaman içinde yeni bir kültür oluşur. Departmanlar arası silolar kalkar ve herkes tek bir hedef için yani müşteriyi kazanma ve onu memnun etme hedefine ulaşmak için çalışır. 

Sonuç olarak Inbound pazarlama yöntemi şirketinizin dijital dönüşümünün omurgasını oluşturur. Önemli her konuda olduğu gibi, bu dönüşümü gerçekleştirmede de sonucu belirleyecek olan, bir lider olarak sizin kararlılığınız olacaktır. 

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

 1. How Digital Leaders Are Transforming B2B Marketing
 2. Why Digital Marketing should Lead Your Digital Transformation
 3. Building an Integrated Marketing and Sales Engine for B2B
 4. 10 Principles of Modern Marketing
 5. Modern marketing: What it is, what it isn’t, and how to do it
 6. What is Modern Marketing?
 7. Building a Better B2B Demand Center
 8. Sizin Şirketiniz Modern Müşterinin Beklentilerine Cevap Veriyor mu?
 9. B2B Pazarlama ve Satış
 10. Endüstriyel Şirketlerin Dijitalleşme Fırsatı
 11. Markalar Dijital Dünyada Ne Yapmalı?
 12. Sizin Şirketiniz Modern Müşterinin Beklentilerine Cevap Veriyor mu?
 13. Inbound Marketing Nedir, Hangi Şirketler Kullanır?
 14. Mükemmel Ürün, Rekabetçi Fiyat, Sıfır Karlılık Tuzağından Kurtulmanın Yolları

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir