Skip to main content

Sosyal Medya Ünlülerinin Gücü Gerçek mi?

30 Temmuz, 2019

Sosyal medya hayatımıza “influencer” kavramını soktu. Tureng sözlük influencer’ı “Sahip olduğu sosyal medya kanalı aracılığıyla bir ürün ya da hizmet hakkındaki deneyimlerini ve düşüncelerini takipçileri ile paylaşarak o ürünün tanıtımını yapan kimse.” olarak tanımlıyor.

Sosyal medyanın ilk yıllarında influencer’lar masum bir şekilde deneyimlerini paylaşıyorlardı. Bir ünlünün bir üründen memnuniyeti onun takipçilerini etkiliyor ve markanın satışlarını artıyordu. Markaların influencer’lara talebi artınca doğal olarak bu alışverişin bir pazarı oluştu. Ünlülerin her bir paylaşım için şirketlerden talep ettikleri fiyat takipçi sayılarıyla doğru orantıda arttı.

İçerik sitesi SEJ’in haberine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde YouTube’da 5 Bin takipçisi olan nano influencer’lar yayınladıkları her video için ortalama 315 Dolar kazanıyorlar. 500 Bin takipçisi olanların tarifesi ise binlerce hatta 10 binlerce dolardan başlıyor. Influencer denince hemen herkesin aklına ilk gelen Kim Kardashian ise her bir Instagram paylaşımını 500 bin Dolar civarında bir fiyata yapıyor.

Bugün hemen her marka yöneticisi sosyal medyada bir varlık göstermek için büyük çaba harcıyor. Zamanın ruhunu yakalamak ve rekabetin gerisinde kalmamak için şirketinin kaynaklarının hatırı sayılır bir kısmını sosyal mecralara yönlendiriyor.  

Bense influencer konusuna şüpheyle yaklaşıyorum. Bu düşüncede olmamın önemli bazı nedenleri var:

Birincisi, daha önce de ifade ettiğim gibi bu yöntemin televizyon gibi kitlesel mecralarda yapılan reklamlara göre etkisinin sınırlı olduğunu düşünüyorum. Ne kadar yüksek sayıda takipçi sayısına sahip olursa olsun bir ünlünün ulaşacağı insan sayısının bir markayı büyütmeye yetmeyeceğini düşünüyorum. Zaten bu nedenle son yıllarda P&G gibi küresel markalar sosyal medya yatırımlarını azaltma kararı aldı. Çünkü sosyal medyaya gereğinden fazla yatırım yaptıkları için mevcut ve potansiyel tüketicilerine erişemediklerini fark ettiler. 

İkincisi, Instagram’ın algoritmalarının koyduğu sınırdır. Bir ünlünün yaptığı paylaşım, takipçilerinin en fazla %5’ine ulaşır. 1 milyon takipçisi olan bir ünlü bir paylaşım yaptığı zaman bu paylaşım en fazla 50 bin insana ulaşır. Bunun nedeni Instagram’ın markaların ünlülere para vermek yerine kendisine reklam vermesini teşvik etmektir. Bu sınırı çoğu pazarlama yöneticisi bilir ama yine de karar verirken ünlünün 1 Milyon takipçi sayısı bütün karar alıcıların gözünü boyar.

Üçüncüsü, sosyal medya fiyatının ucuz gibi görünse de aslında pahalı olmasıdır. Markaların YouTube, Instagram gibi mecraları tercih etmelerinin önemli nedenlerinden biri bu mecralarda az parayla reklam yapma imkânı bulmalarıdır. Bir marka televizyonda bir reklam için belirli büyüklükte bir para harcamak zorundayken sosyal mecralarda bir ünlüye bir paylaşım yaptırmayı ucuz bulur. Ama kişi başına erişim fiyatı televizyon, radyo gibi mecralara kıyasla aşırı pahalıdır.

Dördüncüsü, belki de en önemlisi, ünlülerin çoğunun hesaplarının sahte takipçilerden oluşmasıdır. İsveçli A Good Company’nin 82 ülkede, yaklaşık 2 milyon Instagram kullanıcısı üzerinde yaptığı araştırma herkesin bildiği bir sırrı ortaya çıkardı. Hemen her ülkede Instagram kullanıcıların %57’si takipçi, yorum ya da beğeni satın alma alışkanlığına sahip.  

Instagram kullanıcılarına bu “hizmeti” “tıklama çiftlikleri” sağlıyor. Her geçen gün daha da fiyat düşürerek, sahtekarlığı yaygınlaştırıyorlar. Artık Instagram’da takipçi veya beğeni satın almak sudan ucuz.

Bundan daha önemlisi A Good Company ayrıca herkesin tanıdığı 400 ünlünün hesabını ayrıntılı olarak inceledi ve bu ünlülerin de %60’ının takipçi, yorum, beğeni satın aldığını kanıtladı. Yani Instagram’daki ünlülerin elde ettikleri beğenilerin yarıdan fazlası sahte.

Markalar ünlülere paylaşım yaptırdıklarında, bu paylaşımları kendi hedef kitlelerinin beğendiğini ve bunlara yorum yaptığını zannediyorlar ama gerçekte ne bu paylaşımların çoğu ne hedef kitlelerine ulaşıyor ne de beğeni ve yorumlar gerçek. Bunlar Rusya’da, Hindistan’da ya da Çin’deki tıklama çiftliklerinden geliyor. Bu çiftlikler binlerce cep telefonunu programlayarak bu ünlülerin hesaplarını kısa zamanda beğeni ve yorum bombardımanına tutuyor. Markalar da elde ettikleri bu sonuca çok seviniyor.

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

 1. 57% of Instagram influencers ‘are engaging in fraud, Mi3, Temmuz 2019
 2. Sahte tıklama çiftlikleri sitelerin trafiğini şişiriyor, Dünya Halleri, Haziran 2017
 3. What Is a Click Farm? The Quick Way to Thousands of Likes, PPC Protect, Haziran 2018
 4. How Much Brands Are Paying Influencers, SEJ Search Engine Journal, Temmuz 2019
 5. Kim Kardashian, Business Insider, Mayıs 2019
 6. Temel Aksoy, Markalar Sosyal Medyada Ne Yapmalı?, Mart 2018
 7. Temel Aksoy, Online Reklam Mecralarının Çözüm Bekleyen Sorunları, Haziran 2017
 8. Temel Aksoy, Reklam Yapmak Boşa Para Harcamayı da Gerektirir
 9. Markayı Büyüten Penetrasyondur
 10. Reklam, Uzun Dönemde Etkili Olur
 11. Temel Aksoy, Markalar İnsanların Hayatlarında Önemli Bir Yer Tutmaz

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir