Skip to main content

Kararı Kim Verir? Kadın mı? Erkek mi?

05 Mayıs, 2009

Satın alma kararını kim verir?

Bir ailede erkek daha fazla para kazansa bile, satın alma kararlarının çoğunu kadın verir.

Kadınlara Pazarlama alanının önemli gurularından Martha Barletta, “Söz Kadınlarda: Kadınlara Pazarlama” kitabında, kadınların etkiledikleri alışverişin, Amerika’da ulusal gelirin yüzde 66’sını oluşturduğunu söylüyor.

Erkeklerin giyim tercihi çoğunlukla kadınlar tarafından yapılır. Pazarlamacı için, kadını anlamak sadece pazarın bir kesimini anlamak değildir. Kadınları anlamak, satın alma davranışlarını anlamak için bir zorunluluktur.

karari-kim-verir-1

Herkesin çoklu kimliği var. Bir erkek, baba, çocuk, arkadaş, iş sahibi ya da yönetici gibi farklı kimliklere sahiptir. Kadınlar erkeklere kıyasla daha fazla kimlikle yaşamak mecburiyetindedirler. Bir kadının hem eş hem anne hem meslek sahibi hem dişi hem evi yöneten hem arkadaş hem de anne babasının çocuğu olmak gibi birbirinden farklı kimlikleri vardır. Erkek için bu kimlikler hem daha azdır hem de birinden diğerine geçiş daha kolaydır. Oysa kadınların bu farklı kimlikleri bir arada yaşaması başlı başına bir hayat mücadelesidir.

karari-kim-verir-2

Ben kadınlara pazarlama alanına şu şekilde yaklaşmayı öneriyorum:

1-Öncelikle, bir kadının yirmi dört saatini gözlemleyip, geçirdiği vaktin ön yargısız bir analizini yapmamız gerekiyor. Bir kadının bir ayakkabı almak için onlarca birbirine benzer ayakkabıyı denerken geçirdiği zaman, erkeklere “boş ve anlamsız” gelebilir. Ancak bu zamanlar kadınların kendilerini en güçlü ve en iyi hissettikleri zamanlar olabilir. (Kadınlar Mantıksız! Erkekler Duygusuz!)

2-Bir kadının günlük hayatındaki zorlukları tek tek ortaya çıkarıp, bu zorlukları nasıl kolaylaştırabileceğimiz üzerine düşünmeliyiz; çünkü kadınlar erkeklere kıyasla daha fazla desteklenmek isterler. Ayrıca onay ihtiyacı, kadınlarda baskın bir ihtiyaçtır. Bu sebeple kadınlar alışverişlerinde arkadaşlarına, annesine danışır. Ürün ve marka kararlarında etrafına akıl verdiği kadar çevresinden onay da alır. Kadınların hayatlarını kolaylaştırmak demek onları sosyal, fiziksel ve de duygusal olarak desteklemek demektir.

Ancak, bu bütün markaları kadınsı bir hale getirmek anlamına gelmez. Pek çok marka her iki cinsiyete de hitap eder. Dolayısıyla markaları kadın ve erkek olarak ayırmaktan öte, “bu marka kadınların dünyasını nasıl kolaylaştırabilir?” düşüncesini dikkate alan bir anlayışa sahip olmak gerekir.

3- Eğer markamız ya da şirketimiz bir kadın tarafından yönetilseydi ne tür farklılıklar olurdu? Kadın tüketicilere ulaşmanın ve onların gönüllerini kazanmanın yöntemlerinden biri, markanın yönetiminde kadınların katkısını almaktır.

businesswoman receiving keys of her new off-road car from dealer

Kadın dünyasını anlamak pazarlamacının en önemli görevlerinden biridir.

Bütün rollerini ve kimliklerini yaşamak isteyen ve bunları aynı potada eriten kadınlara, onların sadece tüketici kimlikleriyle hitap edemeyiz. Etsek bile başarılı olamayız. Kadınların hayatlarına daha bütünsel bakarak onların bütün kimlikleriyle anlamlı bağlar kurmak zorundayız çünkü satın alma kararlarının çoğunu onlar veriyorlar.


Konuyla İlgili Makale ve Linkler

  1. Harley Women Bikers
  2. Marketing The Nike Way
  3. Mickey Meece, “What do women want”, NYTimes, 29.10.2006
  4. Female Fever, Trendwatching
  5. Faith Popcorn – official website

Yorumlar

Comments (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir