Skip to main content

Tatiller En Doğru Kararları Alma Zamanıdır

12 Temmuz, 2022

Hepimizin kendi hayatı hakkında durup düşündüğü anlar vardır. Yapmak istediklerimizi sorguladığımız, kendimiz hakkında karar almak istediğimiz dönemler vardır. Tatil, tam da bunun zamanıdır.

Yıkıcı duyguların (nefret, öfke, tiksinme, kıskançlık…) olmadığı bir zihin, sakin bir zihindir. Dalay Lama İç huzurunuzu kaybederseniz çözümleriniz yanlış yönde olur” der. Tatil de, insanın zihnini arıtabileceği ve daha berrak bir zihinle doğru kararlar alabileceği çok değerli bir zaman dilimidir.

Stefano D’Anna “Tatilinizi kendinizden uzaklaşmak; sorunlarınızdan kaçmak, onları unutmak için geçirirseniz dönüş yaklaştıkça kendinizi daha da yorgun hissedersiniz.” der. Tatil bir kaçış değil insanın kendine yaklaşması, kendini sorgulaması ve kendi hayatına dair kararlar alması için mükemmel bir fırsattır.

Profesör D’Anna bir insanın en önemli çalışma konusunun kendisi olduğunu söyler ve tatilde kendimize “Hayatımdan ne kadar memnunum, ne istiyorum, istediklerimi gerçekleştirdim mi, yaptıklarımdan memnun muyum, nereye doğru gidiyorum?” sorularını sormamızı önerir.

Bu soruları samimiyetle cevaplamak, tatili ne kötü ne de sıkıcı yapar; aksine insanı doğru kararlar almaya yönlendirir. Böylelikle dönüş yolunda insan kendisini, mutsuz, isteksiz, endişeli ya da daha da yorgun hissetmek yerine; dinlemiş ve aklını arıtmış hisseder. Hafifler.

İnsan kendi kararlarının ve eylemlerinin ürünüdür. Ne düşünür, ne düşlersek hayatımız da  öyle olur. Tatil tam da insanın kendisi üzerinde çalışma zamanıdır.

Not: Bu yazıyı ilk kez Ağustos 2018 tarihinde yayınladım.

Konuyla İlgili Makale ve Linkler

  1. Prof. Stefano D'Anna Resmi Websitesi
  2. Steven Johnson, "Future Perfect: The Case for Progress in a Networked Age", Video
  3. Judith Bowman, “Character and Integrity at Work”
  4. Prof. Stefano D'Anna Channel
  5. A Force For Good
  6. A Force For Good, Video
  7. Richard Layard, Baron Layard
  8. Richard Layard, Baron Layard "Happiness: Lessons from a New Science"
  9. Richard Layard: ‘Money is not The Only Thing Affecting People’s Happiness’
  10. Richard Layard, “This is The Greatest Good”

Yorumlar

Comments (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir