Skip to main content

Reklam Planlaması, “Mecra Tarafsız” olmalıdır

13 Şubat, 2018

Facebook, Google gibi dünyanın en güçlü medya şirketleri de son yıllarda en etkili reklam mecrasının dijital mecra olduğu fikrini yerleştirdiler. Yaptıkları propaganda o kadar etkili oldu ki bugün pazarlamacıların çoğu, “Önce dijital” söylemini benimsedi. Bugün çoğu pazarlamacı, televizyon, radyo gibi geleneksel mecrayı kullanmak yerine dijital mecraya öncelik veriyor. 

Oysa televizyon, radyo, internet ve sosyal paylaşım sitelerinin her biri, markanın mesajını ileten birer araçtır. Bir reklam kampanyasını planlarken önce hedef kitleye nasıl ulaşılacağını saptamak sonra bu hedefe uygun mecra seçmek gerekir.

Bir reklam için mecra seçerken markanın,

  • Önce hangi kitleye hangi mesajı vereceğine karar vermesi,
  • Sonra bunun için ne kadar bütçe harcayacağını belirlemesi,
  • Son aşamada da bu bütçeyle bu hedef kitleye ulaşacak en doğru reklam mecrasını seçmesi gerekir.

Dijital mecranın nerede ne zaman ne kadar kullanılacağı, markanın amacına. Eğer internette ve sosyal paylaşım sitelerinde reklam yapmak markanın reklam hedefine uygunsa, şirket bu mecrada da reklam yapmalı, aksi takdirde sırf dijital mecrada reklam yapmış olmak için kaynak harcamamalıdır.

Son yıllarda danışmanlık yaptığım şirketlerde özellikle şirket sahipleri ve CEO’lar, bir reklam kampanyası yayına girerken pazarlama yöneticilerinden reklamın mutlaka dijital mecrada etkili bir şekilde gösterilmesini talep ediyorlar. Hatta ortada bir reklam hedefi yokken bile, markanın dijital mecrada bir varlık göstermesini, ses getirecek işler yapmasını arzu ediyorlar. Şirket sahipleri ve CEO’ları, çağın gerisinde kalmamak adına kaynaklarını boşa harcıyorlar.

Geniş kitlelere ulaşmak isteyen ve yeterli kaynağı olan markaların mümkün olduğu kadar televizyonu kullanmaları ve diğer iletişim kanallarını birer tamamlayıcı olarak kullanmaları daha doğrudur.

Dünyanın en büyük medya topluluklarından WPP’nin başkanı Sir Martin Sorrell’in, reklam planlamasında medya tarafsızlığı hakkında yazdığı manifestoda söylediği gibi, pazarlama yöneticilerinin medya planlaması yaparken “mecra tarafsız” bir bilince sahip olmaları gerekir.

 “Önce dijital” anlayışı yanlıştır; şirketin kaynaklarını ziyan edebilir. 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir